Neeme Järvi

May 07, 2011 

Neeme Järvi on sündinud 1937. aastal Tallinnas. Ta õppis Tallinna Muusikakoolis koorijuhtimise ja löökpillide erialal ning Peterburi konservatooriumis orkestri- ja ooperidirigeerimise erialal, kus lõpetas õpingud 1960. aastal prof. Nikolai Rabinovitši klassis, misjärel täiendas end aspirantuuris Jevgeni Mravinski juhendamisel.

1960–1963 oli Järvi Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri dirigent ja 1963–1979 selle peadirigent, samas ka 1963–1975 Rahvusooper „Estonia” peadirigent. Järvi tegi väga palju mõlema kollektiivi kunstilise taseme tõstmiseks ja tutvustas kõikjal innukalt eesti muusikat, mida ta teeb siiani paljudes maailma maades. 1971 võitis Järvi I preemia Roomas Santa Cecilia Akadeemia rahvusvahelisel dirigeerimiskonkursil.

Aastal 1980 emigreerus Järvide pere USA-sse. 1982–2004 oli Neeme Järvi Göteborgi Sümfooniaorkestri peadirigent, 1984–1988 Kuningliku Šoti Rahvusorkestri peadirigent (praegu selle audirigent), olnud ka City of Birmingham Symphony Orchestra esimene külalisdirigent ning aastate jooksul kuni siiani Japan Philharmonic Orchestra peakülalisdirigent Tokyos. 1990. aastast asus Järvi Göteborgi ameti kõrval menukalt täitma ka Detroidi Sümfooniaorkestri muusikadirektori ja peadirigendi kohustusi Ühendriikides kuni suveni 2005 (ka seal on ta nüüd Musical Director Emeritus). 2005. sügisest on Järvi New Jersey Symphony Orchestra muusikadirektor, samuti USA-s, New Yorgi külje all. Sama aasta sügisest on Järvi ka Haagi Residentie Orkesti (The Hague Philharmonic) peadirigent. Alates 2010. aasta septembrist on Neeme Järvist Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kunstiline juht ja peadirigent. Alates 2010 on Neeme Järvi Šveitsi-Romaani Sümfooniaorkestri (Orchestre de la Suisse Romande) kunstiline juht. 2011 aasta sügisest on ta samas ka muusikadirektor.

Järvi on juhatanud kõiki tuntumaid sümfooniaorkestreid Euroopas, Põhja-Ameerikas, Jaapanis ja Austraalias ning olnud oodatud ooperidirigent mainekates teatrimajades nii Euroopas kui Põhja- ja Lõuna-Ameerikas. Oma karjääri jooksul on ta juhatanud kokku 157 orkestrit.

Neeme Järvi on üks armastatumaid dirigente tänases muusikamaailmas. Ta on oma orkestrid teinud rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatuks nii kontserdireiside kui ka plaadistustega. Järvi on 417 salvestusega kaasaja üks enim plaadistanud dirigent.

Neeme Järvil ja tema abikaasal Liilial on kolm last – dirigendid Paavo ja Kristjan Järvi, flötist Maarika Järvi – ning kuus lapselast.

www.neemejarvi.ee

 

Viimased uudised

  • Dirigeerimiskursuste osalejad on valitud.
    Mai keskel valiti välja Järvi Rahvusvahelise Dirigentide Akadeemia osalejad. 50 kandidaadi seast valis žürii välja 17 talendikat noort dirigenti 11lt maalt: Jean-Claude Picard (Kanada) Quentin Hindley (Prantsusmaa) Kaspar Mänd (Eesti) Ruth Reinhardt (Saksamaa) Naoki Tokuoka (Tai) Francisco ...
  • Uus festival
    28. juulist 4. augustini toimub Pärnus esimest korda rahvusvaheline Järvi Suvefestival. Festivali kunstiline nõustaja on Paavo Järvi, kes saabub festivaliga seoses Eestisse 15. juulil. Järvi Suvefestival on välja kasvanud juba aastaid ...