Neeme Järvi

April 09, 2011 

Neeme Järvi on sündinud 1937. aastal Tallinnas. Ta on õppinud Tallinna Muusikakoolis koorijuhtimist ja löökpille ning Peterburi konservatooriumis orkestri- ja ooperidirigeerimist, mille lõpetas 1960. aastal Nikolai Rabinovitši klassis. Seejärel täiendas ta end aspirantuuris Jevgeni Mravinski juhendamisel.

Aastail 1960–1963 oli Järvi Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri dirigent ja 1963–1979 peadirigent, samas ka 1963–1975 Rahvusooper Estonia peadirigent. Järvi tegi palju mõlema kollektiivi kunstilise taseme tõstmiseks ja tutvustas kõikjal innukalt eesti muusikat, tehes seda siiani terves maailmas. 1971 võitis Järvi esimese preemia Roomas Santa Cecilia Akadeemia rahvusvahelisel dirigeerimiskonkursil.

Aastal 1980 emigreerus Järvide pere USAsse. 1982–2004 oli Neeme Järvi Göteborgi sümfooniaorkestri peadirigent, 1984–1988 Kuningliku Šoti Rahvusorkestri peadirigent (praegu selle audirigent), olnud ka City of Birminghami sümfooniaorkestri esimene külalisdirigent ning aastaid Jaapani filharmoonia orkestri peakülalisdirigent. 1990–2005 täitis Järvi Göteborgi SO kõrval edukalt ka Detroidi sümfooniaorkestri muusikadirektori ja peadirigendi kohustusi (praegu on orkestri Musical Director Emeritus). 2005. aasta sügisest on Järvi New Jersey sümfooniaorkestri muusikadirektor ning Haagi Residentie Orkesti (Haagi filharmoonikud) peadirigent. Alates 2010. aasta septembrist on Neeme Järvi Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kunstiline juht ja peadirigent ning Orchestre de la Suisse Romande’i kunstiline juht, 2011. aasta sügisest ka selle muusikadirektor.

Järvi on juhatanud kõiki tuntumaid sümfooniaorkestreid Euroopas, Põhja-Ameerikas, Jaapanis ja Austraalias ning olnud oodatud ooperidirigent mainekates teatrimajades nii Euroopas kui ka Põhja- ja Lõuna-Ameerikas. Oma karjääri jooksul on ta juhatanud kokku 157 orkestrit.

Järvi oma 417 heliplaadiga on üks enim salvestanud kaasaegseid dirigente.

Neeme Järvil ja tema abikaasal Liilial on kolm last – dirigendid Paavo ja Kristjan Järvi ning flötist Maarika Järvi – ja kuus lapselast.

www.neemejarvi.ee

Viimased uudised

  • Dirigeerimiskursuste osalejad on valitud.
    Mai keskel valiti välja Järvi Rahvusvahelise Dirigentide Akadeemia osalejad. 50 kandidaadi seast valis žürii välja 17 talendikat noort dirigenti 11lt maalt: Jean-Claude Picard (Kanada) Quentin Hindley (Prantsusmaa) Kaspar Mänd (Eesti) Ruth Reinhardt (Saksamaa) Naoki Tokuoka (Tai) Francisco ...
  • Uus festival
    28. juulist 4. augustini toimub Pärnus esimest korda rahvusvaheline Järvi Suvefestival. Festivali kunstiline nõustaja on Paavo Järvi, kes saabub festivaliga seoses Eestisse 15. juulil. Järvi Suvefestival on välja kasvanud juba aastaid ...