Tere tulemast!


Juba aastaid edukalt toimunud Järvi dirigentide kursustest välja kasvanud festival toob publiku ette mitmeid suurepäraseid muusikuid Eestist ja välismaalt. Järvi Suvefestivalil on kolm olulist tahku.

Esiteks on festivalil kandev roll loomulikult Järvide suguvõsal, kes on vähemal või rohkemal määral olnud pikka aega Pärnuga seotud. Suurepäraste muusikutena astuvad nad üles kontsertidel, kuid on kaastegevad ka korraldusliku poole peal. Festivali kunstiline nõustaja on Paavo Järvi, kes leiab maailma tipporkestrite juhatamise kõrvalt aega ka Eestis toimuvaga tegelda. Solistidena musitseerivad lõppkontserdil orkestri ees Teet ja Maarika Järvi; peale selle astuvad Järvid (Teet, Maarika, Marius, Mari, Miina jt) üles põnevatel kammermuusika kontsertidel.

Teiseks Järvi Suvefestivali alustalaks jääb kindlasti traditsiooniline dirigentide meistrikursus, mida juhendavad Neeme ja Paavo Järvi. Nende kõrval õpetavad Eesti noori interpreete ka festivali solistid. Nii annavad noortele muusikaliseks arenguks vajalikke impulsse maailmakuulus viiuldaja Ivry Gitlis, Haagi Residentie orkestri vioolarühma kontsertmeister Mikhail Zemtsov, Leipzigi Gewandhaus-orkestri soolovioola Garreth Lubbe ning Eesti tippmuusikud Martin Kuuskmann, Kalev Kuljus, Arvo Leibur, Elar Kuiv, Teet ja Maarika Järvi ja mitmed teised.

Kolmas tahk festivalil on loodav Järvi Festivaliorkester, mis koondab endas nii mujal maailmas kui ka Eestis tegutsevaid, peamiselt noorema põlvkonna muusikuid ning mida juhatab Paavo Järvi. Festivaliorkester on tähtis ka seetõttu, et selle liikmed moodustavad omakorda erinevaid ansambleid, andes ka kammermuusika kontserte. Orkestri kontsertmeister on Bremeni Deutsche Kammerfilharmonie kontsertmeister Florian Donderer, liikmeteks teiste seas ka näiteks Šveitsi esiklarnetist Fabio Di Casola ja Soome kontrabassivirtuoos Oskari Hannula, samuti nimekad Eesti interpreedid Silver Ainomäe, Juta Õunapuu, Henry-David Varema, Vivika Sapori-Sudemäe, Oksana Sinkova, Andres Kaljuste, Mari-Liis Päkk, Anne Ilves, Kaija Lukas, Triin Ruubel, Marge Uus jt.

Avaõhtul Pärnu kontserdimajas võibki kuulda festivaliorkestrit Paavo Järvi juhatusel, solistiks Anna-Liisa Bezrodny, kes esitab Sibeliuse Viiulikontserdi. Legendaarne viiuldaja Ivry Gitlis soleerib orkestri ees 2. augustil kontserdil “Gitlis ja sõbrad”; Bachi ja Vivaldi teostes on tema lavapartneriteks Anna-Liisa Bezrodny, Tatiana Berman, Mari-Liis Uibo ja Triin Ruubel.

Lõppkontserdil juhatab Üle-eestilist Noorte Sümfooniaorkestrit Neeme Järvi, solistideks Teet Järvi, Martin Kuuskmann, Maarika Järvi ning Mikhail Zemtsov. Dirigendipulti astuvad ka dirigeerimiskursuste parimad.

Tähtsündmusteks on kindlasti ka suurejooneline kammermuusika gala 30. juulil Pärnu kontserdimajas, kus astub üles rohkem kui kakskümmend muusikut, Järvide kammermuusikakontserdid 29. juulil Pärnu raekojas ja 31. juulil Ammende villas ning 3. augustil toimuv öökontsert Eliisabeti kirikus, kus kõlab Dvořáki Keelpillisekstett ning Schuberti Oktett.

 

Kristjan Hallik

 

Viimased uudised

  • Dirigeerimiskursuste osalejad on valitud.
    Mai keskel valiti välja Järvi Rahvusvahelise Dirigentide Akadeemia osalejad. 50 kandidaadi seast valis žürii välja 17 talendikat noort dirigenti 11lt maalt: Jean-Claude Picard (Kanada) Quentin Hindley (Prantsusmaa) Kaspar Mänd (Eesti) Ruth Reinhardt (Saksamaa) Naoki Tokuoka (Tai) Francisco ...
  • Uus festival
    28. juulist 4. augustini toimub Pärnus esimest korda rahvusvaheline Järvi Suvefestival. Festivali kunstiline nõustaja on Paavo Järvi, kes saabub festivaliga seoses Eestisse 15. juulil. Järvi Suvefestival on välja kasvanud juba aastaid ...